2015-06-30

Kaip pasikeičia santykiai poroje gimus kūdikiui


Man patinka mintis struktūruoti, išskirti atskiras temeles, todėl ir šį kartą pasistengiau pažiūrėti į įvairias mūsų santykių sritis, kuriose įvyko pokyčiai susilaukus vaiko. 

Asmeniniai pokyčiai. Kartais yra sakoma, kad reikia pagyventi kartu prieš tuokiantis ir pažiūrėti, kaip seksis, ar tai tas žmogus, ar charakteriai sutampa ir pan. Nežinau, ar įmanoma sugalvoti kažkokį būdą patikrinti, kokiu žmogumi tavo sutuoktinis taps gimus vaikui. Kokiu žmogumi tapsiu aš pati gimus vaikui. Galbūt sunku objektyviai pasakyti, kaip mes pasikeitėme kaip asmenybės, tačiau jaučiame, kad su nauju vaidmeniu tapome stipriai kitokiais. Tenka iš naujo pažinti vienas kitą ir iš naujo mokintis gyventi kartu.


Dėmesys. Turime abu su vyru apsiprasti su mintimi, kad žmogus, kurį myli labiausiai, panašiai stipriai myli ne tave vieną, o dar kažką kitą - vaiką. Vaikui dėmesį skirti privalome beveik visą parą. Turiu prisipažinti, kad man kartais būna sunku paskirstyti dėmesį ir vaikui, ir vyrui. Nelengva iš gugavimo tipo bendravimo pereiti prie normalaus bendravimo su vyru.  Nėra paprasta parodyti kitokį dėmesį, kuris nėra toks kaip dėmesys vaikui.

Poreikiai. Manau, kad jie gimus vaikui išlieka panašūs vienas kito atžvilgiu: pagarbos, dėmesio, supratimo ir pan. Pasikeičia galbūt būdas, kuriuo norisi, kad tie poreikiai būtų patenkinti. Pavyzdžiui, anksčiau pasijausdavau suprasta, kai ilgai ilgai kalbėdavomės su Tomu. Kai jis išklausydavo ir parodydavo, kad supranta mane. Dabar man pakanka to, kad kai aš pavargusi sūpuoju verkiantį kūdikį ir stengiuosi jį nuraminti, Tomas ateina ir sako "Suprantu, kaip dabar jautiesi". Anksčiau laukdavau tokio dėmesio parodymo, kuris prilygtų romantinės dramos siužetui. Dabar man užtenka paruošto puodelio kavos ryte. Dar daugiau: patiriu didelį vyro rūpestingumą, kai abiem neišsimiegojus jis keliasi ryte pabūti su vaiku ir leidžia man toliau pamiegoti. Ar taip gali būti patenkinti mano poreikiai? Anksčiau būčiau abejojusi, tačiau dabar sakau "O taip!".

Bendravimas. Anksčiau net nesusimąstydavome, kokią gerą galimybę turėjome bendrauti. Kiek tik norime. Nevaržomai. Nežiūrint į laikrodį. Neskubant. Dabar mūsų bendravimas bet kada gali būti pertrauktas. Laikrodis, rodantis laiką iki Elijos miego pabaigos, gali neleisti gilintis į tam tikras temas arba versti pokalbius atidėti. Kai kurių dalykų aptarimui, supranti, kad iš viso neverta skirti laiko. Didelę mūsų bendravimo dalį atima pokalbiai apie planus, reikalus, kuriuos reikia sutvarkyti, pirkinius. Dar didesnę dalį apima tema mūsų vaikas. Kartais atrodo tuose pokalbiuose net nesusitinkam ir, žiūrėk, po kurio laiko jaučiamės atitolę vienas nuo kito. Jeigu anksčiau bendravome daug apie jį nemąstydami, dabar bendravimą tenka kurti daug sąmoningiau.

Konfliktai. Nors gali atrodyti priešingai, konfliktų po vaiko gimimo atrodo kyla mažiau nei anksčiau. Kartais jaučiu, kad abu mes suprantam, jog mūsų laikas, kurį galime skirti vienas kitam yra per daug brangus, kad jį panaudoti barniams ar piktumams. Jeigu atsiranda kažkokių nesutarimų dažnai matau, kad esame įgudę greitai juos išspręsti ir nešvaistyti tam daug laiko. Neįsivaizduoju, į kokią duobę mūsų santykiai nusiristų, jeigu kiekvienam nesutarimui mes skirtume tiek laiko, kiek skirdavome anksčiau.

Laikas ir laisvalaikis. Kol draugavome, o paskui susituokę gyvenome dviese visą savo dėmesį galėjome skirti vienas kitam. Laisvalaikio ir laiko kartu nereikėjo planuoti. Galėjome veikti kas tik šauna į galvą. Dabar viskas vyksta taip: Elija savo dieną nori pradėti apie 6-7 val. ryto. Tada vienas iš mūsų keliasi pabūti su ja leisdamas kitam pamiegoti ilgiau. Jeigu pavyksta, papusryčiaujam kartu per pirmąjį mergaitės miegelį. Dienos metu daugiausiai laiko su vaiku praleidžiu aš. Na o jo diena paprastai baigiasi apie 19 val. vakare. Taigi tada yra mūsų su Tomu laikas. Kaip ir anksčiau kartais nori leisti laiką atskirai, užsiimdami savo mėgstama veikla. Anksčiau planuodavome tik kartu leidžiamą laisvalaikį, o individualaus planuoti nereikėdavo. Dabar ir bendrą ir atskirai leidžiamą laiką reikia derintis kartu. Nes jeigu vienas iš mūsų nori kažkuo užsiimti, kitam automatiškai tenka prižiūrėti vaiką. Taigi planavimo dabar tirai daug.

Meilė. Manau mūsų santykiams vaiko gimimas daugiausiai davė suteikdamas galimybę įrodyti vienas kitam meilę. Nors žodis įrodyti gal nelabai tinka. Turiu mintyse tai, kad anksčiau vienas kitam natūraliai buvome reikšmingiausi žmonės. Dabar tam, kad išreikščiau meilę turiu atsiriboti nuo buities, nuo minčių apie vaiką, nuo planų bei rūpesčių ir susikoncentruoti tik į kitą žmogų. Visame dienos chaose išskirti laiką kitam, kito poreikiams. Tai nėra lengva. Bet kai matau, jog tą patį daro Tomas, jog stengiasi dėl manęs - jaučiuosi mylima. Tų pačių dalykų, kuriuo vienas dėl kito darydavome anksčiau, vertė pasikeitė. 

Taigi apibendrintai galima pasakyti, kad gimus vaikui, atsiradus naujiems poreikiams šeimoje ir sumažėjus laisvam laikui tenka įdėti nemažai pastangų, kad geri poros santykiai būtų išlaikyti. Pora nesame tik todėl, kad esame kartu. Pora dabar esam dėl to, kad santykius kuriame sąmoningai. 


P.S. Žinau, kad mano blogą skaito nemažai žmonių. Nemažai sulaukiu reakcijų ir komentarų asmeniškai. Norisi pakviesti komentuoti blogo įrašus, dalintis savo patirtimis ir mintimis. Jos vienus gali įkvėpti, kitus padrąsinti. O kitiems tiesiog įdomūs žmonių gyvenimai :)


4 komentarai:

 1. Nuostabus blogas! Man, kaip pačiai dar laukiančiai savo mažylio, labai įdomūs tavo įrašai ir patirtys :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Greta, laba gera girdėti, kad čia randi kažką įdomaus. Linkiu gražaus ir ramaus vaikelio laukimo )

   Panaikinti
 2. Labai naudingas blogas, Morta :)

  Mes irgi ateity planuosim su vyru lauktis vaikelio-tad tavo liudijimai padeda pasiruošti ir nusiteikti :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Aiste, dėkoju už įvertinimą :) Rašydama remiuosi tik savo patirti, galbūt kitiems gyvenimas su nauju šeimos nariu klostosi visiškai kitaip. Tačiau tavo noras pasiruošti tam, manau, labai teisingas.

   Panaikinti